mse Ajans

mse Ajans Logo

mse Ajans

Gençlik Nereye Gidiyor?

Günümüzde gençlik öyle umursamaz ki ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı olmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.

Sanıyorum bu satırları okuyan sizler de benzer fikirlerdesiniz, en azından hayatınızda bir kere şu yukarıda yazdıklarımı düşünerek şu sıralar geleceğimiz olan, bolca eleştirdiğimiz Z Kuşağı’nı yerdiniz.

Size bir kötü, bir de daha kötü haberim var. Kötü haberim şu, o kadar sıradan fikirlere sahipsiniz ve tarihin tekerrürüne düşmüş haldesiniz ki… Zira yazının ilk paragrafındaki gençlerden şikâyet eden ifadeler bana değil, Antik Yunanlı şair Hesiod’a ait.

Tebrikler, bundan 2800 yıl öncesinde söylenen sözlerin neredeyse birebir aynısını kullanarak anlayamadığınız kuşaklar hakkında yargıda bulunuyorsunuz.

Daha kötü haberime gelelim… X ve Y kuşaklarının, yani bu yazıyı okuyan sizlerin büyük çoğunluğunun henüz tam olarak farkına varamadığı bir gerçeklikten bahsedeceğim sizlere: Başarısız oldunuz. O kadar başarısız oldunuz ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençler cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olanlar sizlersiniz” sözünün dahi ancak yarısına, yani yaşatma tarafına, ona da kısmen riayet edebildiniz.

Başarısız olduğunuz gün gibi aşikâr olmasına rağmen, size teslim edilen hak ve özgürlüklerden, yaşam şartlarından, demokrasiden çok daha kötü şartları yeni nesle teslim ediyor olmanıza rağmen; üzerine yeni nesli suçluyorsunuz.

Genç işsizliği cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerinde seyrederken, hayatta kalmanın dahi maliyeti son derece artmışken, herhangi bir öğrencinin kantinde bir tost ve bir çay için korkunç ücretler ödemesi gerekirken… İşin hazin tarafı, siz efendiler bundan çok daha rahat bir öğrencilik yaşamışken…

Bir de elbette siz, cumhuriyetin hak ve özgürlükler eksenindeki emanetlerini o pek yerdiğiniz Z Kuşağı’na aktarmakta dahi başarısız olmuşken…

Tam olarak hangi hakla, hangi başarıyla, hangi yetkiyle yeni nesli eleştirme cür’etini kendinizde bulabiliyorsunuz?

Ne verdiniz, hangi şartları sağladınız ki onlardan “şartlarınıza uymalarını” bekliyorsunuz?

Unutmayın, tıpkı sizler gibi; onların da içinde iyiler, kötüler, başarılılar ve başarısızlar olacaktır. Kesin olan yegâne durum ise -şimdilik- şu:

Sadece -ama sadece- Z kuşağının kesin bir başarısızlığı yok. Sizler başarısızsınız. Eğer geleceğimiz olan Z Kuşağı’na gerçekten faydalı olmak istiyorsanız, önce kendinizi eleştirmekle başlayın. Neden başarısız olduğunuzu anlamaya çalışın, hatalarınızı tespit edin ve onları kendi hatalarınız hakkında uyarın; sizin hatalarınızdan kaçınmak için neler yapabilecekleri hakkında onlarla konuşun. Bırakın, bari cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, onlar gelecek nesillere daha iyi koşullar bırakabilsinler.

Onların geçmişlerini gölgelediğiniz gibi, geleceklerini de gölgeleme çabalarından artık vazgeçin. Başka ihsan istediklerini sanmıyorum.

Onlar adına şimdiden teşekkürler,

Bir Y Kuşağı insanı.